Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Recyklace autobaterií na solární články

Recyklace autobaterií na solární články

Vědci z MIT představili výrobu solárních článků ze starých autobaterií.
Recyklace autobaterií na solární články

Solární články Perovskite, photo: University of Oxford

Systém na recyklaci materiálů z vyhozených automobilových baterií, které jinak představují potenciální zdroj znečištění, na nové solární články s dlouhou životností dodávající bezemisní energii, byl popsán v časopise Energy and Environmental Science autorským týmem profesorů Angely M. Belcherové, Pauly T. Hammondové a dalších.

Výroba je založena na nedávném rozvoji v oblasti solárních článků, které užívají sloučeninu pojmenovanou perovskite. Tato technologie progresivně postupuje od experimentů k bodu, kde její efektivita je téměř konkurenceschopná s jinými typy solárních článků. Právě fotovoltaické buňky založené na perovskite technologii mají dosaženou energetickou přeměnu více než 19 procent, což se blíží mnohým komerčním solárním buňkám na bázi silikonu. Prvotní popis technologie perovskite popisuje potřebné užití olova, jeho těžba z hrubých rud však produkuje nežádoucí toxický odpad. Užitím recyklovaného olova ze starých autobaterií se ale výrobní proces obejde bez potřeby odvážet toxický materiál na zavážkové skládky a znovu recyklované olovo použije ve fotovoltaických panelech, které mohou produkovat energii po desetiletí. Fotovoltaický materiál typu perovskite přebírá formu z filmu jen půl mikrometru tenkého, týmová analýza ukazuje, že olovo z jedné autobaterie může produkovat dost solárních panelů dodávajících energii až třiceti domácnostem. Plán recyklace starých autobaterií na solární panely technologií perovskite může nahradit plýtvání za produkci low-costové fotovoltaiky,  produkce solárních panelů je relativně jednoduchý a bezpečný proces.

Tyto faktory napomáhají k možnosti výroby ve velkém rozsahu a levně. Až panely doslouží, olovo může být jednoduše recyklováno na nové solární panely. Výzkumný tým jasně demonstruje, že olovo vytěžené ze starých baterií je stejně tak dobré k produkci solárních článků typu perovskite, jako čerstvě vyrobený kov. Výzkumná práce byla na podnět MIT finančně podpořena Italskou společností Eni.

 

 

 

Zdroj:
http://newsoffice.mit.edu/2014/recycling-batteries-into-solar-cells-0818

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy