Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / První veřejné osvětlení na solární a větrnou energii.

První veřejné osvětlení na solární a větrnou energii.

700 pouličních světel na slunce a vítr bude postaveno v průběhu 2015
První veřejné osvětlení na solární a větrnou energii.

Credit: UPC

Vědci z Universitat Politécnica de Catalunya ve spolupráci se společností Eolgreen vyvinuli první nezávislý průmyslově vyráběný veřejný osvětlovací systém fungující na solární a větrnou energii. Tento systém vytvořený po čtyřech letech výzkumu je navržen pro ulice měst, dálnice, městské parky a jiné veřejné prostory a je ve světě zatím unikátem. Je nezávislý na veřejné energetické síti a ve srovnání s jinými konvenčními veřejnými osvětlovacími systémy uspoří až 20% energie. Autorem systému je výzkumník Ramon Bargolló z ústavu Elektrotechniky na fakultě průmyslového strojírenství Universitat Politécnica de Catalunya. 

Prototyp, vysoký 10 metrů, má vestavěný solární panel, větrnou turbínu a baterii. Turbína, která může běžet rychlostí od 10 do 200 otáček za minutu, má maximální výkon 400 Wattů. Snahou vývojových pracovníků bylo vyrobit osvětlovací systém ještě více ekologicky efektivní, a proto druhý prototyp generátoru běží ještě nižší rychlostí (10 až 6 ot/min) a má nižší výstup (100W). Elektronický kontrolní systém řídí tok energie mezi solárním panelem, větrnou turbínou, baterií a světlem.

Zařízení stačí k produkci energie velmi slabý vítr, vyvinutý generátor zahajuje činnost ve větru pouhých 1,7 metrů za sekundu, běžné větrné turbíny potřebují více jak 2,5 m/s. I takto nízká intenzita může posléze poskytovat šest nocí svícení bez větru a slunce.

Celé zařízení však nezůstane jen ve fázi prototypu za zdmi laboratoře. V průběhu roku 2015 společnost Eolgreen plánuje zprovoznit 700 těchto pouličních osvětlovacích zařízení v několika městech v Andalusii.

Zdroj: ScienceDaily

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy