Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Počítače ve vašich šatech?

Počítače ve vašich šatech?

Další objevy v oblasti inteligentních textilií.
Počítače ve vašich šatech?

Credit: Photo by Jo McCulty, courtesy of The Ohio State University

Vědci ze Státní univerzity Ohio, kteří se zabývají nositelnou elektronikou, dokázali do látky vyšít anténu a elektronický obvod s přesností 0,1 mm. To je dostatečná velikost pro integraci elektronických komponentů, sensorů a počítačových pamětí. Učinili tak další krok ve vývoji funkčního textilu, který je schopen přijímat, shromažďovat a přenášet digitální informace. Tato technologie umožní třeba vznik trička, které bude fungovat jako anténa vašeho telefonu nebo tabletu, sportovního oblečení, které bude monitorovat vaše tělesné funkce a výkonnost, obvazu, který bude informovat lékaře, jak se zranění pod obvazem hojí, nebo dokonce kšiltovky, která rozpozná druh aktivity ve vašem mozku.

Poslední variantu využití inteligentní látky zkoumají John Volakis a Asimina Kiourti v laboratoři ElectroScience Laboratory na Státní univerzitě Ohio. Kšiltovka z chytrého materiálu s vyšitými senzory a čipy bude umět například přečíst údaje z implantátů běžně používaných při léčbě poruch funkcí mozku a epilepsie, nebude tedy nutné pacienta připojovat na externí přístroje. Novou metodu výroby inteligentní látky vyšíváním elektronických komponentů vědci uveřejnili v časopise IEEE Antennas and Wireless Propagation Letters a nechávají si ji patentovat.

Vývojem tzv. nositelné elektroniky (nebo také chytrého oblečení) se zabývají i vědecké týmy a oděvní firmy v České republice.

Více na ScienceDaily .

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy