Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Nový dvoudobý motor pro osobní automobil

Nový dvoudobý motor pro osobní automobil

Malý, lehký, s nízkými emisemi
Tým vědců vyvinul nový dvoudobý motor pro užití v malých automobilech, který je pozoruhodný svou nízkou spotřebou a nízkou úrovní škodlivých emisí. Malý a lehký motor namísto běžně používaných čtyřech válců ve čtyřdobých motorech používá válce dva. V poměru k ekvivalentnímu čtyřdobému motoru je jeho váha nižší o 50-60 procent, což má za následek značnou úsporu ve spotřebě paliva i v ceně motoru. Ve dvouválcovém motoru je produkované tření redukováno zvýšením jeho mechanického výstupu i jeho celkového výkonu.

 

Tento motor, který je navržen pro malá vozidla třídy A, jako je například Renault Twingo, je výsledkem Evropského projektu Powerful vedeného francouzskou nadnárodní společností Renault ve spolupráci s ČVUT Praha, Universitat Politècnica de València,  IFP Energies Nouvelles, společností Delphi, Le Moteur Moderne (LMM) a dalšími partnery. Použitelnost tohoto konceptu byla demonstrována jedním z těchto aut společností French multinational a validační testy motoru byly představeny v instalaci společností CMT-Motores Térmicos.

 

Pozornost výzkumníků je nyní dále zaměřena na zvýšení výkonu motoru tak, aby se přiblížil hodnotám motoru čtyřdobého. Pokračují ve spolupráci zaměřené na analýzu a optimalizaci nového pokročilého konceptu spalování, studují možnosti implementace nového konceptu spalování jako alternativu ke konvenčním dieselovým systémům a poukazují na jeho potenciál pro redukci polétavých emisí a spotřeby paliva.

 

 
Zdroj: ScienceDaily
 
Více informací: Green Car Congress

 

    

 

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy