Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Neuromorfický čip, který imituje mozek.

Neuromorfický čip, který imituje mozek.

Lidské kognitivní procesy napodobuje mikročip Novel.
Neuromorfický čip, který imituje mozek.

Zdroj: Sciencedaily http://feeds.sciencedaily.com/~r/sciencedaily/top_news/top_technology/~3/OgJ2Mn3hzBY/130722152705.htm, Credit: Nikolai Sorokin / Fotolia

Žádný počítač nepracuje tak efektivně jako lidský mozek a proto je sestavení umělého mozku cílem mnoha vědeckých týmů. Neuroinformatičtí výzkumníci z univerzit v Zurichu společně s dalšími kolegy z Evropy a Spojených států provedli průlomový krok k tomu, jak zabudovat komplexní kognitivní schopnosti do elektronických systémů vybavených tzv. neuromorfickými čipy. Ukázali, jak sestavit a nastavit tyto systémy tak, aby dokázaly zpracovávat informace v reálném čase podobným způsobem jako to dělá lidský mozek. Vědci úspěšně demostrovali úkoly, které vyžadovaly krátkodobou paměť a kontextuální rozhodování, typické úkoly kognitivních testů.

Většina dosavadních úspěchů neuroinformatiků byla limitována vyvíjením modelů neurálních sítí na běžných počítačích nebo simulováním komplexních nervových sítí na superpočítačích. Nový přístůp vědců z Zurich je ve vývoji elektronických okruhů, které jsou srovnatelné se skutečným mozkem ve velikosti, rychlosti a spotřebě energie. Schopnosti biologických neuronů jsou přitom napodobeny přímo mikročipem. Nejtěžsím úkolem týmu bylo nastavit síť umělých neuromorfických neuronů takovým způsobem, aby dokázaly provést konkrétní sensomotorické úkoly v reálném čase. Díky nové metodě je možné nakonfigurovat neuromorfický čip pro širokou skupinu behaviorálních modelů.

Abstrakt vědeckého článku, data z výzkumu a další informace k dispozici zde.

Zdroj: Sciencedaily

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy