Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Dlouho jako Metuzalém

Dlouho jako Metuzalém

Jednoduchá světelná zařízení s vysokou životností LEC
Dlouho jako Metuzalém

Credit: ©University of Basel

Zastaralé žárovky, které mění elektrickou energii úspěšněji spíše na teplo než na světlo, jsou v současnosti nahrazovány fluorescenčními typy osvětlovacích těles, které používají světlo vyzařující diody LED. Nevýhodou komplexního multivrstveného zařízení typu LED je však požadavek vysokého vakua a vysoké teploty pro jeho přípravu, navíc musí být pečlivě chráněno před vystavením vzduchu nebo vodě.

Tým vědců z univerzit v Basileji a Valencii nyní oznámil pokrok v rozvoji další generace světelných technologií. Výzkumná skupina vedena profesory z Basijeje Catherine E. Housecroft a Edwinem C. Constablem popisuje návrh nových molekulárních složek a strategií pro přípravu jednoduchých světlo vyzařujících elektrochemických článků typu LEC s pozoruhodnou životností.  LEC jsou jednodušší zařízení sestávající se z jedné úrovně aktivního materiálu. Do této doby měly LEC zařízení relativně krátkou životnost, což znemožňovalo komerční využití. Basilejský a Valencijský tým vědců představil zařízení s životností mimořádně vysokou - až 2 500 hodin, kterého bylo dosaženo užitím molekulárních součástí stabilizovaných takzvanými aromatickými kroužky. Tým vytvořil složitý kovový celek ozdobený kroužky, které se samy přizpůsobují tvaru okolo molekuly. Iridiové kovové jádro je tak obaleno organickým ochranným pláštěm. Tyto supramolekulární interakce pak produkují komplexní, neobyčejné a mimořádně stabilní světlo. Molekulární vyladění komponentů dovoluje i ladění barvy vyzařovaného světla.

"Je to jako květ, který se zavírá na noc - kroužky se obemknou jako okvětní lístky okolo kovu a vytvářejí kompaktní a robustní strukturu", dodává Constable. Ke konečnému cíli, jímž je vyzařování bílého světla, jsou vědci zase o krok blíže.

Více informací v Science Daily.

Originál odborného článku v časopisu    Chemical Science.

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy