Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Co svěříme robotům?

Co svěříme robotům?

Výzkum a studium umělé inteligence, robotiky a kybernetiky
Co svěříme robotům?

Zdroj: https://www.theguardian.com, Photograph: Martin Godwin for the Guardian

Převezmou práci policie roboti?, zamýšlí se profesor Fakulty informatiky Masarykovy Univerzity nad nedávnými zprávami o zásahu v Dallasu, při němž byl vražedný útočník zlikvidován policejním robotem. Robotika, umělá inteligence a kybernetika jsou vědecko-technické oblasti, které jsou na vzestupu i v České republice.

Studium robotiky a přenos technologií do průmyslu je hlavním posláním Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který byl založen 1. 7. 2013 a od podzimu 2016 bude sídlit v nových budovách v dejvickém areálu Českého vysokého učení technického v Praze.

Další výzkumné centrum pro oblast umělé inteligence, Artificial Intelligence Center (AI Center), bylo založeno na konci července 2016 vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Tým studentů, profesorů a dalších akademických pracovníků se bude zabývat teorií her, multiagentními simulacemi, inteligentním plánováním, strojovým učením, aplikacemi umělé inteligence ve výpočetní robotice a dronech, inteligentními dopravními systémy budoucnosti od leteckého provozu až po cyklistiku nebo kybernetickou bezpečností a ochranou kritických infrastruktur.

Na zvýšený zájem o studium a výzkum oboru umělé inteligence, robotiky a kybernetiky v ČR reagovala také Národní technická knihovna a připravila Oborového průvodce pro robotiku a kybernetiku.


Zdroj: MUNI, CIIRC, AI Center, NTK


Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy