Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Baterie vyrobené ze stromů

Baterie vyrobené ze stromů

Vysokokapacitní, pružné, odolné
Baterie vyrobené ze stromů

Zdroj: Courtesy of Max Hamedi and Wallenberg, Wood Science Center

Metodu výroby elastické vysokokapacitní baterie z dřevní kaše představili vědci ve Švédsku a Spojených státech. Tým vědců z KTH The Royal Institute of Technology a Stanford University vytvořil z nanocelulózy z rozmělněných dřevních vláken pružný, jakoby pěnový materiál, který odolá tlaku a namáhání. Proces výroby začíná rozložením vláken dřeva na milionkrát řidší materiál. Rozpuštěná nanocelulóza se zmrazí a poté vysuší mrazem tak, že se vlhkost vypaří bez nutnosti projít kapalným stavem. Molekuly se stabilizují a materiál se nerozpadne. Výsledkem je silný, lehký a měkký dřevní aerogel, který připomíná pěnu v matraci. Přidáním inkoustu pomocí speciální technologie může být aerogel dále upraven tak, aby dokázal vést elektřinu.

Jednou z předností nového materiálu na bázi dřevního aerogelu je možnost využití pro třídimenzionální struktury, do nichž lze uložit podstatně více energie na menším prostoru než u konvenčních baterií. Dovoluje také větší flexibilitu a svobodu při navrhování baterií.

Výzkumný pracovník Max Hamedi z KTH na Harvardské univerzitě uvádí, že aerogelové baterie by mohly být použity v karoseriích elektromobilů nebo i v oděvním průmyslu. Výzkum probíhá ve Wallenbergově Wood Science Center na KTH University a dále se na něm podílí profesor KTH Lars Wagberg a profesor Yi Cui ze Stanford University.  

Článek v Nature Communications 

 

Zdroj: ScienceDaily

Akce dokumentů

Oborové brány spadající pod Jednotnou informační bránu (JIB)
Knihovnictví a informační věda | Musica | Právo
Umění a architektura | Mezinárodní vztahy